System MLS

MLS (z ang. Multiple Listing Service – System Wielokrotnego Oferowania) to najnowocześniejsze i podstawowe narzędzie pracy pośrednika, które powstało w efekcie poszukiwań sposobu na szybszą, bardziej skuteczną i profesjonalną obsługę klienta. Jest to wysokiej jakości baza ofert, tworzona przez licencjonowanych pośredników, którzy współpracują ze sobą przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości na warunkach ściśle określonych przez lokalne stowarzyszenia.

Organizatorem systemu MLS w Warszawie jest Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (WSPON), największa organizacja zawodowa pośredników w Polsce, która skupia około 400 osób. MLS WSPON powstał w 2002 r. jako efekt wieloletniej współpracy z amerykańską organizacją pośredników – Chicago Association of Realtors (CAR). Organizacja ta, działająca od kilkudziesięciu lat, pomogła stworzyć regulamin działania w warunkach polskich, z uwzględnieniem polskich realiów i przede wszystkim polskiego prawa.

Wymogiem formalnym przy wprowadzaniu oferty do systemu MLS jest zawarcie z właścicielem nieruchomości umowy pośrednictwa z klauzulą wyłączności. Ma to z jednej strony wyeliminować chaos spowodowany wielokrotnym wprowadzaniem oferty przez różnych pośredników, z drugiej strony jasno wskazać osobę odpwiedzialną za funkcjonowanie oferty w systemie i za cały proces sprzedaży. W warunkach polskich osobą, która może wprowadzić ofertę do systemu MLS jest pośrednik, który posiada licencję zawodową oraz aktualne ubezpieczenie OC, stosuje Kartę Praw Klienta, standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami i zasady etyki zawodowej. Dzięki temu, iż tworzenie bazy zarezerwowane jest dla profesjonalistów, każda nieruchomość jest rzetelnie przygotowana do sprzedaży, jest sprawdzona pod względem prawnym, opisana zgodnie z wymogami MLS, opatrzona dokumentacją fotograficzną, mapami i planami.

Tak przygotowana oferta zostaje wprowadzona do MLS i staje się ogólnodostępna na stonach mls.org.pl. O jej pojawieniu się na rynku informowani są drogą e-mailową wszyscy pośrednicy, którzy są uczestnikami systemu. Prócz tego, oferta automatycznie pojawia się w wewnętrzych bazach nieruchomości uczestników mających bazy zintegrowane z MLS oraz staje się dostępna dla wszystkich użytkowników internetu poprzez linki do MLS, które umieszcza na swoich stonach internetowych większość uczestników systemu. Tak więc podjęcie współpracy z jednym pośrednikiem skutkuje nie tylko włączeniem kilkuset agentów w poszukiwanie potencjalnego kontrahenta, ale również zareklamowaniem nieruchomości na stronach wielu agencji.

Ta wszechobecna oferta jest pod ścisłą kontrolą pośrednika-opiekuna, który przejmuje na siebie jej oferowanie na rynku nieruchomości oraz podejmuje współpracę z innymi pośrednikami. Wszelkie kontakty między właścicielem i potencjalnymi kontrahentami, tymi bezpośrednimi oraz z innych agencji, odbywają się za pośrednictwem opiekuna, który jako jedyny ma dostęp do danych osobowych właściciela nieruchomości. Opiekun jest również odpowiedzialny za wszelkie korekty w ofercie i jej aktualizacje. W ciągu 72 godzin od chwili zawarcia transakcji musi poinformować o tym fakcie innych uczestników MLS. Dzięki temu oferta aktualna funkcjonuje wszędzie z tym samym opisem, ceną, zdjęciami, a nieaktualna ginie ze wszystkich stron i wewnętrznych baz uczestników systemu.

Informacja o sprzedaży nieruchomości trafia do archiwum MLS, które stanowi niewątpliwie cenne kompendium wiedzy. Automatycznie przetwarzane informacje wykorzystywane są do tworzenia analiz rynkowych. Dzięki znajomości cen ofertowych, cen sprzedaży, szybkości transakcji, pośrednik ma możliwość dokonania prawidłowej wyceny rynkowej ofert podobnych w danym rejonie.

Decydując się na współpracę z pośrednikiem, a tym bardziej wiążąc się z nim umową pośrednictwa z klauzulą wyłączności, warto upewnić się, czy jest on uczestnikiem systemu MLS. Dodatkowo dobrze byłoby ustalić, jakie działania w ramach umowy podejmuje w celu zbycia powierzonej mu nieruchomości.

Artykul pozycjonujący
Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

rozumiem